Dnia 30 października członkowie koła historycznego wraz z opiekunką p. Magdaleną Chojnacką udali się do miejscowości Rachocin, gdzie w kwietniu 2010 roku uczniowie naszej szkoły zasadzili „Dąb Pamięci” z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, rocznicy wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina, polskich oficerów. Sadzenie dębów w Polsce było głównym założeniem programu KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, stwarzającemu wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Edukacyjny i społeczny wymiar programu polegał także na integracji środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnych poprzez zachęcanie ich do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży na świadomych i odpowiedzialnych obywateli, żyjących w poczuciu przynależności do narodu i państwa. Dąb w Rachocinie został poświęcony pamięci Makarego Przybyszewskiego, mieszkańca owej miejscowości, który zginął zamordowany w Katyniu. Uczniowie pomogli pani Brudnickiej (miejscowej działaczce społecznej) w uporządkowaniu miejsca, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Miejsce odwiedził również Wójt Gminy Sierpc – pan Krzysztof Korpoliński, który pomaga w pielęgnacji miejsca.